להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


הכלב נשאר לבד בבית
חיות מחמד נוהגות לבלות שעות רבות לבדן בבית. רוב האנשים שוהים מחוץ לבית ברוב שעות היום. בהתאם לכך, הכלב או החתול, נותרים לבדם. אין בכך כל דבר פסול. בעלי חיים מסוגלים להעסיק את עצמם. כל עוד אתם טורחים לבלות עם חיית המחמד מספיק זמן איכות, אפשר להשאיר אותה בבית לבדה ללא רגשות אשם. יחד עם זאת, חשוב לציין כי לא כל חיות המחמד מגיבות אותו הדבר. קיימים מקרים רבים בהם מופיעות בעיות התנהגות בקרב חרדת נטישה או שעמום.

טיפול בחרדת נטישה
אם הכלב או החתול מגיבים בצורה קיצונית בכל פעם שאתם עוזבים את הבית, יש למצוא פתרון למצב. חרדת נטישה נפוצה בקרב כלבים צעירים או כלבים אשר חוו טראומה של נטישה או התעללות. הבשורה הטובה היא שאפשר לטפל בחרדת הנטישה. בעזרת טיפול התנהגותי, טיפול תרופתי והמון חום ואהבה, ניתן יהיה לחזק את תחושת הביטחון של הכלב ולהפחית את סף החרדה.

התמודדות עם חרדת נטישה
לצד הפנייה אל איש המקצוע לקבלת ייעוץ, קיימים גם מספר צעדים אשר תוכלו לבצע בעצמכם. זאת במטרה לטשטש את הנטישה, להפוך את השהייה בבית מהנה יותר בעבור הכלב ולהעביר לו מסרים של ביטחון ואהבה.
1. שימו לב לסימנים אשר מעוררים את החרדה. אם יש לכם סדר יום קבוע, הכלב בוודאי כבר מכיר את ההכנות שלכם לקראת היציאה מהבית. הוא מזהה את המקלחת, את הנעליים ומביט בתקווה אל רצועת הטיול שלו. במקרים בהם החרדה מתפתחת כתוצאה מסימני העזיבה של הבית, כדאי לשנות במקצת את סדר היום.
2. תרגילים לתרגול תגובות תקינות לתהליך. נסו לדמות מצב בו אתם יוצאים מהבית על פי לוח הזמנים הקבוע ביום של חופש. קחו אתכם את הטלפון ואת התיק והתחבאו בחדר השני. הכלב יהיה בטוח כי נותר לבדו ומיד יתחיל בנביחות ובכי. זהו בדיוק הזמן לצאת מהחדר ולשאול את הכלב "מה קרה?".
3. הימנעו מטקסים רגשיים עם חזרתכם הביתה. תגובה מעודדת ושמחה כלפי כלב חרד אשר שמח מאוד לקבל את פניכם, תעביר לו מסר שגוי. החיבוקים והנשיקות יחזקו את ההתנהגות השלילית. הכלב יבין כי החרדה שלו מוצדקת וכי אתם מבינים ומעודדים אותה. הפגינו כלפי הכלב הנרגש אדישות עד לרגע בו הוא נרגע וחוזר להתנהגות תקינה. 

לבד אבל לא לבד
במטרה להתמודד עם חרדת הנטישה ורגשות האשם, בוחרים רבים לאמץ 2 כלבים או כלב וחתול. השניים מארחים חברה זה לזה. נציין כי גם כאשר מתגוררים בבית 3 כלבים יחדיו, מתפתחות חרדות נטישה ובעיות התנהגות. במטרה ליצור בעבור הכלב אווירה נעימה יותר תוכלו להשאיר רדיו דולק, לפתוח את החלון ולאפשר לו לצפות אל הרחוב, להשאיר אור דלוק ולדאוג למלאי של אוכל ומים טריים. צעצועים חדשים שהכלב אוהב במיוחד יספקו לו תעסוקה לשעות הפנאי. במצבים בהם ההיעדרות שלכם מהבית ממושכת, כדאי לבקש מחבר או שכן לבקר את הכלב. לחילופין, ניתן לשכור שירותי טיול וטיפול זמני בחיות מחמד.