להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


התמודדות עם בעיות התנהגות אצל כלבים
בעיות התנהגות בקרב כלבים מתעוררות בשלבים שונים. קיימים מקרים בהם הקושי מתגלה כבר בגיל מאוד צעיר, אל מול אחרים בהם בעיית ההתנהגות מתפתחת בעקבות טראומה, או ללא כל סיבה ידועה. כאשר אנו מאמצים חיה, היא הופכת לבת משפחת לכל דבר. מצבי רוח משתנים מאפיינים את הכלב, ממש כמו את בני האדם. בכדי ליצור הבדל ברור בין מצב רוח רע לבין בעיות התנהגות אשר דורשות טיפול, נסביר מהן בעיות התנהגות וכיצד ניתן להתמודד איתן בצורה הטובה ביותר.
התנהגות בעייתית היא כזאת אשר פוגעת בשגרת החיים הסדירה של בני הבית. אם הכלב הורס חפצים, עושה את צרכיו בבית, מגלה תוקפנות כלפי אורחים, נובח ללא הפסקה או סובל מחרדת נטישה, מדובר בבעיית התנהגות. בדומה למצבי רוח ובעיות התנהגות בקרב בני האדם, גם בכלבים ניתן לטפל.

השלב הראשון – אבחון נכון
התמודדות נכונה עם בעיות התנהגות אצל כלבים, מתחילה באבחון הבעיה והגורמים לה. ההתנהגות של הכלב היא תוצר של מצבו הרגשי. הכלב הוא בעל חיים חכם אשר מסוגל להסתגל לחיים לצד האדם. כלבים מסוגלים ללמוד לזהות הוראות ולהתנהג בהתאם לכללי הבית. שינוי פתאומי של התנהגות מעיד לרוב על חסך רגשי או טראומה. פנייה אל איש מקצוע לטיפול, מומלצת כאשר הבעיה אינה חולפת מעצמה.

אינטליגנציה של כלבים
בזכות האינטליגנציה הרגשית הגבוהה, מצליח הכלב ללמוד להכיר את בעליו ואת סביבת המגורים שלו. כבר בגיל מאוד צעיר, ניתן ללמד את הכלב אודות דרכי ההתנהגות הרצויים. התמודדות נכונה עם בעיות התנהגות בקרב גורים או כלבים שזה עתה הצטרפו למשפחה, תחזק את הקשר בין הכלב לבעליו. חשוב לזכור כי הכלב זקוק לגבולות והוראות. בעזרת ליווי מתאים, הכלב ילמד במהרה את המסרים המילוליים, את סדר היום ואתכם.

שימוש בחיזוקים חיוביים
מחקרים גילו כי חיזוקים חיוביים תורמים תרומה משמעותית לתהליך הלמידה. חטיף כלבים מפנק, יעודד את הכלב לשתף פעולה עם התהליך כולו. שלבו את הפינוקים בסמוך לגילויי התנהגות טובה. הכלב ילמד במהרה את ההתנהגות הרצויה ובעיות ההתנהגות תהפוכנה נדירות. לקבלת עצות שימושיות והרכבת תכנית מקצועית להתמודדות עם בעיות ההתנהגות, כדאי לפנות אל מטפלים בעלי מומחים וניסיון.
תופתעו לגלות כמה מהר יצליח המטפל ליצור קשר עם הכלב ולאתר את הגורמים לבעיה. חשוב לזכור כי ניתן לטפל ולהתמודד עם בעיות התנהגות רבות. גלו סבלנות, הבנה והמון חום ואהבה. רוב בעיות ההתנהגות נובעות מחרדת נטישה, עבר של אלימות או חינוך לקוי. בסוף תהליך הטיפול תגלו מחדש את הקשר עם הכלב. שיקום מערכת היחסים ותחושת הביטחון, יסייעו לכלב להירגע ולהפוך נינוח ומלא באהבה.

אימוץ כלבים בוגרים
בישראל פועלות מספר עמותות אשר מעודדות אימוץ כלבים בוגרים לצד הגורים החמודים. הכלבים מגיעים אל העמותות לאחר נטישה, התעללות או שוטטות. אם תקדישו מחשבה לקושי הנפשי של הכלב, תבינו את מקור בעיית ההתנהגות ותצליחו למצוא את הדרך להתמודד עמה.